Εθνική Ομάδα - Πτώσεις και τεχνικά προβλήματα στο Haifa International

Πτώσεις και τεχνικά προβλήματα χαρακτήρισαν την αγωνιστική παρουσία της Εθνικής Ομάδας ορεινής ποδηλασίας στο σημερινό αγώνα Haifa International. Ο αγώνας διεξήχθη στη τεχνική διαδρομή του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος ορεινής ποδηλασίας ολυμπιακού τύπου 2010 και είναι ενταγμένος στο καλεντάρι της Διεθνούς Ένωσης Ποδηλασίας σαν κατηγορίας C2.

kyriakos petrou haifa2014
Κυριάκος Πέτρου - φωτογραφία Nikola Kaludjerski

Στη κατηγορία Ελίτ Ανδρών νικητής αναδείχθηκε ο Γερμανός Markus Schulte-Lünzum της επαγγελματικής ομάδας Focus XC Team ο οποίος χρειάστηκε 1 ώρα 20 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα για να καλύψει τις 6 στροφές της διαδρομής. Δεύτερος τερμάτισε ο συναθλητής του και πρωταθλητής Ισραήλ, Shlomi Haimy 54 δευτερόλεπτα πιο πίσω ενώ το βάθρο συμπλήρωσε ο Γερμανός Martin Gluth 1 λεπτό και 10 δευτερόλεπτα πίσω από τον πρώτο.

Οι Κύπριοι αθλητές Μάριος Αθανασιάδης και Χρίστος Λοΐζου περιορίστηκαν στην 11η και 14η θέση ανάμεσα σε 37 αθλητές με χρόνους 1:25:46 και 1:28:51 αντίστοιχα. Ο Αθανασιάδης δήλωσε πως είχε μια μέτρια απόδοση αφού δεν κατάφερε να μπει σε ρυθμό αγώνα και να πιέσει στο μάξιμουμ των δυνατοτήτων του. Ο Λοΐζου δήλωσε απογοητευμένος με την απόδοση του η οποία επηρεάστηκε από τις ενοχλήσεις που νοιώθει ακόμη λόγω του τραυματισμού του στο Cyprus Sunshine Cup στην Ορόκλινη και της κακής εκκίνησης που είχε στον αγώνα.

andria christoforou haifa2014
Άντρια Χριστοφόρου - φωτογραφία Nikola Kaludjerski

Στη κατηγορία Ελιτ Γυναικών η πρωταθλήτρια Κύπρου Άντρια Χριστοφόρου αναγκάστηκε να εγκαταλείψει τον αγώνα λόγω άσχημης πτώσης που είχε στην 3η από τις 5 στροφές. Ένα τεχνικό πρόβλημα την είχε αφήσει στα πρώτα στάδια του αγώνα στις τελευταίες θέσεις και πριν τη πτώση είχε καταφέρει να ανεβεί στη 5η θέση.
Τον αγώνα κέρδισε η Ουγγαρέζα Barbara Benko της επαγγελματικής ομάδας Focus XC Team με χρόνο 1:24:13 ενώ το βάθρο συμπλήρωσαν η Ρωσίδα Elena Gogoleva και η Ολλανδέζα Annemarie Worst 28 και 29 δευτερόλεπτα πιο πίσω.

Στη κατηγορία εφήβων οι κύπριοι αθλητές Ανδρέας Μιλτιάδους και Κυριάκος Πέτρου κατέλαβαν τη 10η και 11η θέση ανάμεσα σε 18 αθλητές με χρόνους 1:22:32 και 1:23:21 αντίστοιχα.
Ο Μιλτιάδους, στη πρώτη του συμμετοχή με την Εθνική Ομάδα, δήλωσε ικανοποιημένος με την απόδοση του. Στα πρώτα στάδια του αγώνα βρισκόταν πιο κοντά στους πρωτοπόρους αλλά μια πτώση τον περιόρισε στη 10η θέση. Μια πτώση στη 4η στροφή επηρέασε επίσης τον αγώνα του Πέτρου.

Τον αγώνα κέρδισε ο Ρώσος Antonov Stanislav με χρόνο 1:15:16 με τους Gal Sherf και Ori Leonzini από το Ισραήλ να συμπληρώνουν τη τριάδα.
Η Εθνική Ομάδα συνεχίζει τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις αύριο στην πολύ τεχνική διαδρομή του αγώνα Misgav Cup 2014, κατηγορίας C1.