Εθνική Ομάδα - Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ορεινής Ποδηλασίας 2014

Στη πρωτεύουσα της ΠΓΔΜ, Σκόπια, μετέβηκε η Εθνική Ομάδα Ορεινής Ποδηλασίας για να συμμετάσχει στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ορεινής Ποδηλασίας. Το πρωτάθλημα διεξήχθη μεταξύ 19 και 21 Σεπτεμβρίου 2014 και σε αυτό συμμετείχαν 100 περίπου αθλητές από τις 11 χώρες μέλη της Βαλκανικής Ένωσης Ποδηλασίας.

balcan champs 2014-national teamΦωτογραφία © Alex Ciupin

Στην Κυπριακή αποστολή συμμετείχαν οι αθλητές:

• Χρίστος Λοίζου στη κατηγορία U23 ανδρών
  • Ανδρέας Μιλτιάδης, Κυριάκος Πέτρου και Χριστόδουλος Μιχαήλ στη κατηγορία Εφήβων
  • Οδυσσέας Πατσαλοσαββής και Πόλυς Βαρέλιας στη κατηγορία Παίδων
  • Ελίνα Πολυδώρου και Αναστασία Χριστοδούλου στη κατηγορία Νεανίδων

Τους αθλητές συνόδευσαν οι προπονητές των Εθνικών ομάδων Ευτύχιος Κασάπης και Αλέξανδρος Τσιούπιν.
Σημαντική βοήθεια σαν μηχανικός πρόσφερε επίσης ο κ. Παντελής Ιωαννίδης.

Ο αγώνας

Στο αγωνιστικό κομμάτι, αν και για πρώτη φορά η Κυπριακή αποστολή επέστρεψε χωρίς μετάλλιο από Βαλκανικό πρωτάθλημα, τα αποτελέσματα των αθλητών μας κρίνονται ικανοποιητικά και άφησαν ευχαριστημένο τον προπονητή κ. Κασάπη ο οποίος στην έκθεση του ανάφερε χαρακτηριστικά: «οι αθλητές μας κατέβαλλαν την μέγιστη προσπάθεια και είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια τους. Εκείνο που τουλάχιστο ήταν εμφανές για της μικρές κατηγορίες ήταν η απειρία αλλά για τους πιο μεγάλους η μη συμμετοχής τους σε 1-2 αγώνες παρόμοιου τύπου πριν την συμμετοχής τους στο Βαλκανικό ήταν καθοριστικής σημασίας.»

balcan champs 2014-christos loizouΟ Χρίστος Λοΐζου
Φωτογραφία © Alex Ciupin‎

Στους άνδρες συμμετείχαν 29 αθλητές (13 Elite και 16 U23), οι οποίοι έκαναν 6 στροφές της διαδρομής. Ο Χρίστος Λοΐζου μετά από καλή προσπάθεια κατάφερε να τερματίσει 6ος στη κατηγορία U23 (13ος από όλους τους άνδρες).

balcan champs 2014-juniors startΕκκίνηση των εφήβων

Στους έφηβους συμμετείχαν 25 αθλητές, οι οποίοι έκαναν 4 στροφές της διαδρομής. Ο Κυριάκος Πέτρου πλασαρίστηκε από πολύ νωρίς στην 4η θέση και μετά από καλό αγώνα τερμάτισε 4ος. Ο Χριστόδουλος Μιχαήλ ο οποίος ξεκίνησε από τις πίσω θέσεις του γκρουπ, βελτίωνε γύρο με γύρο την θέση του, τερματίζοντας στην 7η θέση. Ο Ανδρέας Μιλτιάδης είχε πτώση στον 1ον γύρο χάνοντας πολλές πολύτιμες θέσεις και τελικά τερμάτισε στη 14η θέση.

balcan champs 2014-anastasia christodoulou
Η Αναστασία Χριστοδούλου
balcan champs 2014-elina polidorou
Η Ελίνα Πολυδώρου

Στις νεανίδες συμμετείχαν 7 αθλήτριες, οι οποίες έκαναν 3 στροφές της διαδρομής. Η Αναστασία Χριστοδούλου και Ελίνα Πολυδώρου αν και στα αρχικά στάδια του αγώνα πήγαιναν καλά τελικά περιορίστηκαν στη 4η και 6η θέση αντίστοιχα.

Στους παίδες συμμετείχαν 19 αθλητές, οι οποίοι έκαναν 3 στροφές της διαδρομής. Οι παίδες αθλητές μας πραγματοποίησαν πολύ καλό αγώνα με τον Πόλυ Βαρέλια να τερματίζει στη 5η θέση μόλις 8 δευτερόλεπτα από την τρίτη θέση και ένα μετάλλιο και τον Οδυσσέα Πατσαλοσαββή στη 10η.

Διαδρομή

Ο αγώνας διεξήχθη στο βουνό Vodno, νοτιοδυτικά της πόλης των Σκοπίων, σε διαδρομή μήκους τεσσάρων χιλιομέτρων με 170 μέτρα υψομετρικής διαφοράς. Η διαδρομή άφησε πολύ ικανοποιημένους όλους τους αθλητές τόσο από τεχνικής όσο και από αγωνιστικής άποψης. Η όλη διοργάνωση του Βαλκανικού Πρωταθλήματος, σύμφωνα με τον κ. Κασάπη, ήταν η καλύτερη από κάθε άποψη σε σχέση με όλα τα Βαλκανικά Πρωταθλήματα του παρελθόντος.